Ogłoszenia - Niedziela Palmowa 4.04.2020 r.

05.04.2020 r.

Święty czas razem – choć inaczej.

Drodzy Parafianie, szanowni towarzyszący nam duchowo Goście!

Wielki Tydzień w tym roku ma szczególny charakter. Ograniczenia wynikające ze stanu epidemii nie pozwalają na wspólnotowe przeżywanie tych najważniejszych świąt w kościele, a jedynie za pośrednictwem mediów. Nie możemy organizować procesji z palmami ani święcić palm. Zachęcamy do zorganizowania i przeżycia Niedzieli Palmowej posługując się tekstami, które można znaleźć na naszej stronie internetowej. Z naszego kościoła będziemy transmitować liturgię poprzez profil Facebook, do którego jest również dostęp ze strony internetowej (czerwony lik TRANSMISJA NA ŻYWO). Codziennie transmitujemy Mszę Świętą wieczorną i Różaniec o 20.30. Ponadto wszystkie Msze Święte niedzielne o zwyczajnych porach. Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy chcemy zaproponować transmitowane mini-rekolekcje dla dorosłych i młodzieży (dzieci były zachęcane, aby uczestniczyły w internetowych rekolekcjach organizowanych przez naszą diecezję). Nauka rekolekcyjna będzie w czasie Mszy Świętych o godz. 19.00, następnie będzie podana propozycja modlitwy po Mszy Świętej, a na koniec Różaniec o 20.30. W ostatnim dniu, czyli w środę, zgodnie z opublikowanym na naszej stronie Dekretem Księdza Biskupa, przeżyjemy liturgię pokutną. Pomożemy przeżyć ją w rodzinach. W obecnej sytuacji w parafiach nie ma możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania w zwyczajnej formie. Jedynie indywidualnie, umawiając się telefonicznie. Przypominamy o roli żalu doskonałego połączonego ze szczerą wolą wyspowiadania się, gdy to już będzie możliwe. Dla tych, którzy nie będą mogli towarzyszyć nam w transmisji, i dla wszystkich innych, na naszej stronie są linki do stosownych materiałów pomagających przeprowadzić taką liturgię pokutną w domu.

Wszystkim pracującym w parafii księżom bardzo Was brakuje. Ten brak będzie jeszcze bardziej dotkliwy od Wielkiego Czwartku do Wigilii Paschalnej, przeżywanej w nocy z soboty na niedzielę. W czasie Triduum Sacrum, na mocy dekretu ks. Biskupa, obrzędy będą odbywać się bez udziału wiernych – jedynie osoby konsekrowane i ograniczona do minimum asysta liturgiczna, składająca się z osób dorosłych. Początek tego świętego czasu i jego zakończenie zakomunikujemy biciem dzwonów. Całość liturgii każdego dnia będzie transmitowana, (w Wielki Czwartek od godz. 18.00, w Wielki Piątek od godz. 17.00 oraz sobotnia Wigilia Paschalna od godz. 20.00), podobnie jak Nowenna do Bożego Miłosierdzia codziennie od Wielkiego Piątku do Niedzieli Miłosierdzia o godz. 15.00, a także Droga Krzyżowa w Wielki Piątek o godz. 14.00. Aktualne informacje będziemy podawać poprzez Facebook i stronę internetową parafii. Nie możemy w tym roku zorganizować poświęcenia pokarmów. Woda święcona do błogosławieństwa pokarmów (którego trzeba będzie dokonać w rodzinach) oraz baranki a także paschaliki (na groby naszych bliskich) są dostępne w otwartym każdego dnia dla modlitwy i adoracji kościele. Składane przy tej okazji ofiary, to jałmużna postna, podobnie jak wszelkie ofiary pozostawione w czasie Wielkiego Postu w kościelnych skarbonkach, czy też przelane w tym czasie na konto parafialne. Z serca dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas ofiarami zarówno w kościele, jak i korzystając z podanego na stronie parafii numeru konta (przewijając stronę można go znaleźć w lewym dolnym rogu). Bóg zapłać!

My, szczawniccy duszpasterze, ogarniamy Was naszą modlitwą, zachęcamy do dzielenia się miłością w rodzinie i sąsiedztwie w tym wyjątkowym czasie, respektując wprowadzone ograniczenia. Ostatecznym źródłem tej miłości jest Jezus. Okres w którym należy przyjąć Chrystusa w Komunii św. – czego wymaga od nas trzecie przykazanie kościelne – obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej (czyli do 7 czerwca br.). Ufamy, ze do tego czasu będzie to dla wszystkich możliwe. A tymczasem, zachęcamy do duchowej więzi i wspólnej modlitwy a także przeżywania rekolekcji, liturgii Wielkiego Tygodnia przez Internet. Niech  Zwycięzca śmierci będzie źródłem siły w codziennej walce o dobro, a przylgnięcie do Niego pozwoli przyoblec się mocą z wysoka w naszej pielgrzymce ku Światłu. Niech Pascha dokona się w nas, Jego Pascha!