Wigilia Paschalna

Wigilia Paschalna jest centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego.

Dzisiejsza uroczystość składała się z pięciu części: Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej, Liturgii Eucharystycznej oraz Procesji Rezurekcyjnej.

Na początku ksiądz Proboszcz Tomasz Kudroń poświęcił ogień i paschał. Następnie do ciemnego kościoła, udaliśmy się wejściem procesyjnym, podczas którego kapłan wzniósł trzykrotnie okrzyk „Światło Chrystusa!”

Po liturgii Słowa nastąpiła Liturgia Chrzcielna, w czasie której odśpiewana została Litania do Wszystkich Świętych, pobłogosławiono wodę oraz odnowiono przyrzeczenia chrzcielne.

Podczas Liturgii Eucharystycznej wierni mogli przyjąć Ciało Chrystusa.

Procesja Rezurekcyjna to ostatnia część Wigilii Paschalnej. Jej symboliką jest niesienie światu nowiny, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał! W tym duchu udaliśmy się drogę.

fot. Wojciech Trojnarski