5. rocznica powstania szczawnickiego oddziału Akcji Katolickiej

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Szczawnicy 2 V obchodził piątą rocznicę swojego powstania. To świętowanie zainspirowane przez prezesa POAK Aleksandra Majerczaka było połączone z innymi ważnymi wydarzeniami. Otóż tego dnia ks. prałat Franciszek Bondek odebrał tytuł Członka  Honorowego  Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, przyznany mu na początku bieżącego roku. Jest trzecią osobą uhonorowaną w ten sposób. Jak dotąd takie odznaczenia otrzymali tylko byli diecezjalni asystenci AK: ks. dr Jan Siedlarz i ks. dr hab. Ireneusz Stolarczyk.

Uroczystość rozpoczęła się wieczorną Mszą Świętą koncelebrowaną, której przewodniczył właśnie ks. Bondek. Wspaniałą i poruszającą homilię wygłosił diecezjalny asystent Akcji Katolickiej a zarazem Misjonarz Miłosierdzia ks. dr Jan Bartoszek. List gratulacyjny wręczyła księdzu prałatowi prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej pani Bożena Kwitowska. Oprawę liturgiczną Mszy Świętej przygotowali członkowie POAK oraz uświetnił ją akurat goszczący w Szczawnicy chór parafialny z Rudy Śląskiej.

Druga, już bardziej kameralna, część świętowania dzięki gościnności ks. proboszcza Tomasza Kudronia, parafialnego asystenta AK, odbyła się na plebanii. Choć i w niej nie zabrakło podniosłych momentów. Zgodnie z praktykowanym od kilku lat zwyczajem, Parafialny Oddział AK wyróżnił osoby zasłużone dla parafii. W tym roku swój jubileusz obchodzą pracujące w Szczawnicy od 125 lat Siostry Służebniczki NMP. Zostały one zbiorowo i indywidualnie uhonorowane listami gratulacyjnymi zawierającymi słowa podzięki za ich trud włożony w wychowywanie i nauczanie kolejnych pokoleń szczawniczan, najpierw w ochronce, a później w przedszkolu i szkole; za budujący wzór modlitwy i oddania Panu Bogu i ludziom, jaki Siostry dają bliźnim. W gronie laureatów znalazł się też pan Jan Zachwieja-Dobos. Gratulowano mu wieloletniej działalności charytatywnej w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich oraz  ofiarnej  pracy w Poradni Życia Rodzinnego. Doceniono go za wyjątkową uczynność oraz za  dzielenie się swoimi umiejętnościami zawodowymi i służenie pomocą  potrzebującym.

Honorowym gościem spotkania był pan Stefan Majerczak, działacz AK, udzielający się nawet w Krajowym Instytucie. Przybyli też poprzedni laureaci wyróżnieni przez POAK – pani Maria Mastalska i pan Jan Gabryś, gościem była też pani prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Janina Grawicz.

Przy smacznym posiłku prowadzono serdeczne rozmowy oraz śpiewano popularne piosenki wyrażające życzliwość dla zasłużonych i odznaczonych.

Halina Mastalska

Foto: Jan Niezgoda i Danuta Mastalska